Luis Nani out. Aatif Chahechouhe in. Peki bu takas Fenerbahçe için faydalı olacak mı? Aatif aldığı ücretin karşılığını verebilecek mi? Bu soruları bu analizimizde cevaplıyoruz.

Aatif Chahechouhe Nani’nin Yerini Doldurabilecek Mi?

Aatif Chahechouhe Fenerbahçe için yeterli mi?

Yıllarca Sivasspor’da izlediğimiz Aatif Chahechouhe artik Fenerbahçe için ter dökecek.  Sivas’ta oynadığı sure boyunca istikrarın temsilcisi olan Aatif’i Fenerbahçe’de yeni bir dönem bekliyor.  Normalde forvet arkası oynayan Aatif Luis Nani’nin yerini doldurmak üzere daha çok kanatta oynayacak.  Aatif-Nani takasının Fenerbahçe için hayırlı olup olmayacağını ve Aatif’in alacağı ücretin karşılığını sahada verip veremeyeceğini bu yazımızda analiz edeceğiz.

İlk etapta Aatif’in geçen sezon ki performansını Nani’nin performansıyla kıyaslayalım.

luis nani aatif chahechouhe

Takipcilerimiz bilir ki ofansif oyuncuları değerlendirirken gol ve asist toplamlarından uzak durmaya çalışıyoruz.  Sahada gerçekleşen tüm olayları göze alırsak, sadece gol ve asist verilerine bakmamız çok sığ kalır.  O sebeple, yarattığımız özel verilerle ofansif oyuncuların gerçekten ne kadar katkıda bulunduklarını anlayabiliriz.

Nani son verinin dışında tüm verilerde üstün.  Hem daha çok golde katkıda bulunmuş (asist öncesi yapılan pasları da sayıyoruz), hem toplamda takımına daha çok puan kazandırmış, hem de 90 dakika başına takımına 2 misli daha fazla puan kazandırmış.  Kazandırdığı puanları nasıl hesapladığımızı merak edenler  buraya tıklayabilirler.

Aatif’in Nani’ye göre elde ettiği tek avantaj, takımının toplam puanına çok daha fazla katkıda bulunmuş olması. Aatif’in geçen sezon Sivasspor’u bir çok maçta  tek başına sırtlaması gerekti ve tablodaki %27 oran bunun göstergesi.  Fakat açıkçası Fenerbahçe’de bu orana sahip olabileceğini pek düşünmüyoruz.  Aatıf’ın takımına kazandırdığı 8 puanın 3’ü penaltilerden gelmiş.  Fenerbahçe’de penalti kullanan oyuncu sayısı oldukça fazla ve o sebeple Aatif Sivasspor’da yaptığı gibi penaltilerin tümünü kullanmayı beklemesin (Nani geçen sezon Fenerbahçe’nin kazandığı 8 penaltinin hiç birini kullanmamıştı).

Sonuç olarak, Fenerbahçe taraftarı gelecek sezon Nani’den sonra kanatların performansında düşüş bekleyebilir.

Aatif Chahechouhe aldığı ücretin karşılığını verebilecek mi?

Geçen sezon Süper Lig takımları galibiyet başına 1.3 milyon TL, beraberlik başına 650 bin TL kazandı.  Bu rakamlar bir önceki sezona göre %13 daha yüksekti.  Gelecek sezonda primlerin aynı oranda yükseleceğini var sayarsak, takımlar galibiyet başına 1.47 milyon TL, beraberlik başına 735 bin TL kazanacaklar.  Aatif’in gelecek sezon alacağı 1.4 milyon Euro’luk (4.62 milyon TL) ücretin karşılığını verebilmesi  için takimina en az ne kadar puan kazandırması gerektiğini alttaki tabloda görebilirsiniz.

Aatif Chahechouhe'nin kazandiracagi para

Grafiğin sol tarafi Aatif’in Fenerbahçe’nin toplam puanınin yüzde kaçını kazandırabileceğini gösteriyor.  Sağ tarafi ise kazandırdığı yüzdeye karşılık kulübe ne kadar para kazandıracağını gösteriyor.  Alt kısımda ise, Aatif’ın performansından dolayı Fenerbahçe’nin toplam puanınin ne olacağı gözüküyor.

Gördüğünüz gibi, Aatif Fenerbahçe’nin toplam puanınin en az %14’üne sebep olduğu sürece yıllık ücretini çıkarmış oluyor.  Penaltilerden kazandığı gollerin dışında, Aatif Sivasspor’un toplam 31 puanınin 17%’sine sebep olmus.  Gelecek sezonda Aatif Fenerbahçe’de aynı oranı tutturursa ve Fenerbahçe geçen sezona göre benzer bir puan toplarsa, o zaman Aatif Fenerbahçe’ye yaklaşık 6.6 milyon TL kazandırmış olacak ve aldığı ücretin oldukca üzerinde bir miktar Fenerbahçe’ye para kazandırabilecek.