Anadolu takımlarının ofansif oyuncuları oturmuş oyun sistemlerinde yer aldıklarından dolayı sezon başı ligde kendilerini daha fazla gösterme imkanı bulmuş durumdalar.

Anadolu Takımlarının Süper Lig Üzerindeki Etkisi Net Görülüyor

3 büyükler Anadolu takımlarından ders çıkarmalı

Anadolu’dan gelen futbol rüzgarı Süper Lig’de gücünü hissettirmeye devam ediyor.  Geçen seferki analizimizde sezonun başında 3 büyüklerde oynamayan oyuncularının ofansif anlamında daha baskın olduğunu paylaşmıştık.  Aradan iki hafta geçti ve Süper Lig’in En Değerli Ofansif Oyuncular sıralamasında bu durum güçlenerek devam ediyor.

6-ci-hafta-2016-17

Sıralamada ilk 15’te 3 büyükten sadece iki oyuncu var (Eren Derdiyok ve Cenk Tosun).  Sıralamada yer alan diğer tüm oyuncular Anadolu takımlarından geliyor.  Galatasaray’ın ve Beşiktaş’ın sezon başında gol yollarında tek oyuncuya ağırlıklı oyun düzmeleri, Fenerbahçe’nin de puan çıkarmakta zorlandığı bu dönemde bu sıralama belki çok da şaşırtıcı olmamalı.

Sorun belkide bizim gibi futbol izleyicilerinde.  Büyük takımlar transfer döneminde pahali oyuncular transfer ediyor ve büyük paralara gelen oyunculardan anlık beklentilerimiz oluşuyor.  Halbuki Başakşehirspor ve Osmanlıspor gibi takımların yerleşmiş takım kimyasının bazen büyük transferlerden daha kıymetli olabileceğini anlamış oluyoruz. Sıralamanın başlarına baktığımızda, bu sonucu çıkarabiliyoruz.

Sıralama hakkında gözümüze çarpan bir başka ilginç detay ise az sayıda forvetin bulunması.  Sıralamada toplamda 4 adet forvet var (Derdiyok, Tosun, Mustapha Yatabare ve Abdou Traore).  Diğer 11 oyuncunun 10’u orta sahada yer alıyor, biri de defans oyuncusu.  Bu da takımların oyun anlayışlarını gösteriyor.  Takımlar artık hızlı atağa çıkmaktansa, top hakimiyetine daha çok önem veriyorlar.  Dolayısıyla ataklar daha düzenli ve daha çok oyuncuyla gerçekleşiyor.  Bu oyun sisteminin içerisinde de forvet oyuncunun görevi sadece tüm vuruşları deneyen oyuncudan, topu en müsait pozisyondaki takım arkadaşına aktarmaya dönüşmüş durumda.

Geçen sezonki 6’cı haftanın En Değerli Ofansif Oyuncular sıralamasının ilk 15 sırasında yer alan oyunculara baktığımızda, sezonun sonuna kadar sıralamada bulunan oyuncuların %60’ı değişmiş.  Bu sebeple şu aşamada bu sezon ki sıralamadan uzun vadeli sonuç çıkarmak için daha henüz çok erken.  Fakat ligin gidişatı büyüklere gösteriyor ki, diğer takımlarıyla mücadele etmek için gol silahlarını çoğaltmaları gerekiyor.

Bir sonraki analizimizi ligin 8’ci haftasının ardından paylaşacağız.  Bizi takip etmeye devam edin!