Dick Advocaat dünya çapında tanınan bir teknik direktör olmasına rağmen Fenerbahçe için doğru tercih olup olmadığını bu analizmizde değerlendirdik.

Dick Advocaat Fenerbahçe İçin Doğru Tercih Mi?

Dick Advocaat'ın geçmişi Fenerbahçe'deki göstereceği performansın habercisi?

Fenerbahçe Spor Kulübü ani bir kararla futbol takımın antrenörünü sezon öncesi değiştirdi.  Vitor Pereira’nın yerine tanınmış teknik direktör Hollandalı Dick Advocaat’i getirerek Fenerbahçe’nin bu sezon dördüncü yıldızı ne kadar takmak istediklerini kanıtlamış oldular.  Hiç kuşkumuz yok ki Robin van Persie’nin Advocaat’ın gelmesinde önemli rol oynadı.  Peki sezon öncesi bu değişikliği yaparak Fenerbahçe doğru kararı aldı mı?

Dick Advocaat’ın Geçmişi Nasıl?

Öncellikle Dick Advocaat’ı tanıyalım.  Bir gerçek Hollandalı olarak en çok tercih ettiği oyun sistemi 4-3-3 olduğu biliniyor.  Biliyoruz ki bu da pek çok Fenerbahçe taraftarını heyecanlandırıyor.  Peki bu oyun sistemiyle Advocaat son 10 sezondur ne kadar başarıya ulaşabilmiş?  Alttaki tabloya bir göz atalım.

dick advocaat oyun sistemi

Transfermarkt.com’dan aldığımız verilere göre Dick Advocaat’ın en çok kullandığı oyun sistemlerine dayanarak yukarıdaki tabloyu düzenledik.  En çok tercih ettiği 4-3-3 oyun sistemiyle her zaman başarıya ulaşabilmiş değil.  Bu oyun sistemiyle çıktığı 124 maçın sadece %52’sinden galibiyetle ayrılmış.  Bu sezon Fernerbahce Advocaat’in bu oyun sistemiyle elde ettiği 1.73 puan ortalamasında kalırsa, oldukça sıkıntı yaşayabilir.  Bu puan ortalamasıyla ancak 59 puana ulaşabilecek olan Fenerbahçenin, geçen sezonun tablosunu referans alırsak, ligi ancak dördüncü sırada bitirebileceğini görüyoruz.

Dick Advocaat’ın Teknik Direktör Olarak Görev Aldığı Takımların Kaliteleri

Tabii ki her takımın koşulları aynı olamaz.  Bazı takımlar daha zayıftır ve dolayısıyla onlarla başarı elde etmek daha zor olur.  Bu sebeple bir de Advocaat’ın başında olduğu kulüplerin başarılarını o kulüplerin değerleriyle kıyasladık.  Takım ne kadar değerliyse, o takımdan bir o kadar başarı beklenir.  Bu yönden bakılınca Advocaat’ın performansını alttaki tablodan anlayalım.

dick advocaat'in karnesi

Genel olarak grafiğe ve Advocaat’ın son on yıl içindeki başarı grafiğine baktığımızda, sezona başladığı takımların birini beklentilerin üzerine çıkarmış, birinde beklentilerini karşılamış, üçünde ise beklentilerin altında kalmış.  Üç ayrı sezonda ise, takımların başlarına sezon ortası geçip, hepsinin liglerinde birer basamak yükselmelerini sağlamış.  Fakat o takımların sezon başı beklentilerini karşılayacak kadar da takımların performanslarını yükseltememiş.

Süper Lig’de takım değeri birinci sırada olan Fenerbahçe’ye Dick Advocaaat’ın ne kadar katkı sağlayacağı tam bir merak konusu.  Fakat geçmiş 10 yılı değerlendirdiğimizde, teknik direktör olarak çok da parlak bir kariyer çizdiği söylenemez.

Etiketler: dick advocaat , en , fenerbahçe