Ofansif oyuncuları nasıl değerlendirdiğimi dair açıklamayı aşağıda paylaşıyorum.

En Değerli Ofansif Oyuncusu Sıralamasının Arkasındaki Metod

Ofansif değerler nasıl hesaplanıyor?

Ofansif oyuncuların takımlarına kattıkları değerlerin hesaplanmasının arkasındaki metodu aşağıda paylaşıyorum:

Futbol oyununun başlangıcından itibaren, topu iki kale direğinin arasından geçiren oyuncu golün sahibi sayılmış. Golü atana pas veren oyuncuya da kredi verilmesi, FIFA’nin 1986 yılında ilk kez gayri resmi olarak gol asistlerini kayıt altına almasıyla başladı. Ancak her golde bir asist olmadığı gibi asist’in tanımı da halen bir soru işareti. Bunun yanı sıra bir golün hazırlanmasında birçok oyuncunun rolü olabilir ve bugünkü skor verilerine baktığınızda bunu kesinlikle göremezsiniz.

Yukarıda bahsi geçen ve daha bahsi geçmeyen birçok sebeple atılan her golün kredi değerlendirmesini tekrardan yapmak, futbol izleyicilerinin sadece golü kimin attığını değil, o golün kimler tarafından hazırlandığını anlamaları açısından çok büyük önem taşımaktadır. Golü atan ve pası veren oyuncuları takip etmek kadar, sizlerle paylaşacağım veri bilgileri de her gole hangi oyuncuların ne kadar katkı sağladığını ölçmek için alternatif bir yöntem olacak.

Atılan her golü hazırlanmasında direkt katkısı olan oyunculara böldüm. Bu denkleme girebilmek için golü atan oyuncudan önce topa dokunan diğer oyuncuların yaptıkları hareketlerin o golün oluşmasına çok bariz bir katkısı olması gerekir. Örneğin bir oyuncunun kendi yarı alanında verdiği basit bir yan pas bariz bir katkı sayılmaz. Gole giden pozisyonun başlangıcından sonraki her dokunuş bir öncekinden 2 misli daha değerlidir. Örneğin eğer sadece bir asist ile gol atılmışsa, golü atan oyuncunun katkısını %66, pası veren oyuncunun katkısını ise %33 olarak hesapladım.”

Yazının devamı için linki tıkla: Bir Gol Bir Oyuncunun Hakkı Değildir (Birinci Bölüm)

Bunun devamında:

“Altta gördüğünüz tabloda, gollere puan vermem için belirlediğim koşulları paylaşıyorum. Her golün puanı maç içerisinde takıma getirdiği puan değerine göre belirlenmiştir.”

gol degeri belirlemek icin kosullar

Yazının devamı için linki tıkla: Ve Galatasaray’ın En Değerli Oyuncusu…

Etiketler: en , ofansif , ofansif değer , süper lig