Geçen sezon forvet mevkinde zorluk çeken Galatasaray için Eren Derdiyok ne kadar doğru bir transfer? Eren Derdiyok'un geçen sezon ki performansını Galatasaray forvetlerinin performanslarıyla kıyaslayarak bu sorunun cevabını bu analizimizde cevaplıyoruz.

Eren Derdiyok Galatasaray’ın Aradığı Oyuncu Mu?

Forvet mevki için Galatasaray'ın çözümü Eren Derdiyok

Galatasaray takim kadrosuna Eren Derdiyok’u ekleyerek hem çok ihtiyacını hissettiği bir transferi gerçekleştirdi hem de Süper Lig’de forvet olarak kendini kanıtlamış bir oyuncuya sahip oldu.  Eren’e ne kadar ihtiyaçları vardı sorusunun cevabını rakamlarla verelim:

-2015/16 Süper Lig sezonunda Galatasaray’ın forvetleri (Burak Yılmaz, Lukas Podolski ve Umut Bulut) toplamda 26 gol attılar.  Bu dalda lig’i dördüncü sırada bitirdiler.

-Galatasaray forvetleri Süper Lig’de en çok gol atan ikinci takımın bir parçası olmalarına rağmen takımın attığı gollerin toplamının sadece %38’sine sebep oldular.

-2015/16 Süper Lig sezonunun ikinci yarısında Galatasaray’ın forvetleri toplamda sadece 8 gol atabildiler (sezonun ikinci yarısında takımın attığı toplam gol sayısının sadece %25’ine denk geliyor).

-Galatasaray forvetleri 2015/16 Süper Lig sezonunda her 200 dakikada 1 gol atma başarısı gösterdi.  Eren Derdiyok ise her 162 dakikada 1 gol atma başarısı gösterdi.

-Geçen sezon Galatasaray’in forvetlerinin yaş ortalaması 31’di.

Eren Derdiyok Galatasaray’a Ne Katacak?

Paylaştığımız rakamlara bakıldığında, belli ki yeni bir forvet olmadan Galatasaray önümüzdeki sezonda başarı bekleyemezdi.  Peki Eren Derdiyok’un Galatasaray’a katkısı ne olacak?  Bunu anlamak için alttaki tablonun verilerine bakacağız.

Galatasarayda Eren Derdiyok etkisi

Takipçilerimizin bildiği gibi ofansif oyuncuları değerlendirirken sadece gol ve asist toplamlarına bakmıyoruz.  Sahada gerçekleşen tüm olayları göze alırsak, sadece gol ve asist verilerine bakmamız yetersiz kalır.  O sebeple, yaratığımız özel verilerle ofansif oyuncuların gerçekte ne kadar katkıda bulunduklarını anlayabiliyoruz.

Derdiyok’un geçen sezon ki rakamlarını Galatasaray forvetlerinin ortalama performansıyla kıyasladığımızda, Derdiyok her şekilde ciddi avantaj sağlıyor. Hem daha çok gole katkıda bulunmuş (asist öncesi yapılan pasları da sayıyoruz), hem de takımına daha çok puan kazandırmış.

Derdiyok’yun Burak Yılmaz’ın ve Umut Bulut’un yerine sahada yer alacağını düşünürsek, en az geçen sezon ki performansını tekrarladığı takdirde, Derdiyok Galatasaray’ın ofansif gücüne ciddi anlamda katkıda bulunacak.  Yılmaz ve Bulut geçen sezon takımına 5 puan kazandırdı. Derdiyok ise geçen sezon oynadığı takıma kazandırdığı 11 puanlık performansını bu sezonda gösterirse, diğer iki oyuncunun performansını ikiye katlamış olacak. Derdiyok’a destek verecek olan oyuncuların Bruma, Podolski, Sinan Gümüş, Yasin Öztekin, Wesley Sneijder ve Selçuk İnan gibi oyuncular olacağını da düşünürsek, geçen sezon ki  performansını rahatlıkla geçeceğini tahmin ediyoruz.

Etiketler: en , eren derdiyok , galatasaray