Kağıt üzerinde zor rakip olarak gözüken Monaco'ya karşı Fenerbahçe'nin nasıl galip geleceğini bu yazımızda analiz ediyoruz.

Fenerbahçe Monaco’yu Nasıl Geçer?

Monaco FC ofansıyla değil, defansıyla turu geçmeyi çalışacak. Fenerbahçe bu defansı nasıl aşacağını analizimizden öğrenin.

Bu sezon  Şampiyonlar Ligi hayalini devam ettirebilmek için, Fenerbahçe’nin öncelikle Monaco’yu devirmesi gerekiyor.  Monaco, özellikle son sezonlarda yaptığı yatırımlarıyla kağıt üzerinde iyi bir takım olarak gözükse de, aslında pekte başarılı bir performans sergileyememiş.  Son 3 sezonda Ligue 1’de edinebildikleri en iyi derece ikincilik.  O da 3 sezon önceydi ve PSG takımının 9 puan gerisinde tamamladılar sezonu.

Özellikle Monaco takımının geçen sezon ki performansına bakıldığında, takım olarak ortalama bir sezon geçirmiş gibi görünüyorlar.  Geçen sezon ligde 50 gol yemelerine karşın bu yaz döneminde etkileyici oyuncular transfer ettiler.  Fakat sadece 57 gol atabilmelerine rağmen, henüz doğru dürüst bir forvet transfer edebilmiş değiller.  Gol konusundaki en büyük ümitleri Falcao.  Kendisi başarılı bir kariyere sahip olmakla birlikte son iki sezondur sadece 7 gol atma başarısı gösterebilmiş.

Monaco’nun Defansı Nasıl Aşılır

Monaco’nun ofansı bu haldeyken, takımın çok gol atacağını beklemeyelim.  Onun için Fenerbahçe’nin Monaco’nun defansını nasıl aşabileceğini analiz ediyor olacağız.  Özellikle Monaco’nun geçen sezon Avrupa Ligi’ndeki mücadelelerini dikkate alıyor olacağız.  Geçen sezon Monaco, Avrupa Ligi’ndeki  6 karşılaşmasında 1 galibiyet, 3 beraberlik ve 2 yenilgiyle turnuvaya grup aşamasındayken veda etti.  Aşağıdaki grafik, Monaco’nun galip gelemediği beş maçtaki rakiplerinin atak dağılımını gösteriyor.

Monaco'nun rakiplerinin hücüm dağılımı

Gördüğünüz gibi, rakiplerin kanatlardan bastırıyor olması Monaco’ya yaramıyor.  Bunun sebebi de oyun dağılımından kaynaklanıyor.  Avrupa mücadelelerinde 4-3-3 oyun dağılımını tercih eden Monaco’daki sağ ve sol bekler atağa katıldıkları esnada defansa geri dönemedikleri takdirde rakip için kanatlardan bastırmak için fırsat doğuyor.

Sırf bu zafiyetini kapatmak üzere Monaco, beklere Djibril Sidibe ve Benjamin Mendy gibi çok önemli genç oyuncuları 28 milyon Euro’ya transfer etti.  Fakat bu oyuncuların bu akşama kadar takıma uyum sağlayıp sağlayamadıkları henüz belli değil.  Muhtemelen aralarında anlaşmazlık olacaktır.  Fenerbahçe’nin de bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Avantaj Fenerbahçe’de gibi gözükse de, kanatlarda oynayacak oyunculardan Fenerbahçe’nin tam verim alması gerekecek.  Volkan Şen ve Alper Potuk cezalı olduğu için 3-5-2 oyun dağılımının içerisinde kanatlarda muhtemelen oynayacak olan Van der Wiel ve Hasan Ali Kaldırım’a daha fazla görev düşecek.  Fenerbahçe bu akşamki maçta gol atarsa, bu goller kanatlardan yaptıkları baskıdan gelecektir.

Etiketler: avrupa ligi , en , fenerbahçe