Tuttuğumuz takımlarının oyuncuların milli takımlara çağrılmaları iyi mi kötü mü? Sakatlanır diye korkarız veya performansları düşer diye bekleriz. Bu düşüncelerin doğru olup olmadığını bu analizimizde değerlendiriyor olacağız.

Milli Maçlar Oyuncularının Lig’deki Performanslarını Düşürüyor Mu?

Sevdiğin oyuncular milli takıma çağrılsın mı?

Uluslararası turnuvalar esnasında tuttuğumuz takımların oyuncularını milli formaların içinde görmek büyük bir heyecan getirir.  Fakat ayni zamanda o oyuncular için endişelerimiz de artar.  Ya tuttuğumuz takımın oyuncularından biri sakatlanırsa?  Bu endişemiz bir sonraki sezona da taşınır.  Normalde dinlenmesi gereken oyuncuların turnuvalarda oynuyor olmalarının sakatlık ihtimalini yükselteceğini var sayarız.  Sakatlık olmasa bile, yorgunluk nedeniyle performanslarında düşüş bekleriz.

Bu endişelerin hakli olup olmadığını daha iyi anlayabilmek için oyuncuların bir uluslararası turnuva öncesi sezonunun istatistiklerini turnuva sonrası istatistikleriyle kıyasladık.  Özellikle de milli takımımızın bu yazdan önce en son katıldığı turnuvayı örnek aldık.  En son 2008 Avrupa şampiyonasına katılan milli takımımızda bulunan 11 oyuncunun Süper Lig’deki 2007/08 sezonunun performanslarını 2008/09 sezonunun performanslarıyla kıyasladık.

Milli Turnuva Sonrası Sakatlık Artıyor Mu?

Öncellikle iki sezonun arasında oyuncuların oynadığı dakika toplamlarını değerlendirdik:

oyunclarin sezonda sezona oynadiklari dakika farki

İki oyuncunun sahada süre aldıkları miktarlarında ciddi düşüş görüyoruz.  Sebeplerini Transfermarkt.com’dan araştırdığımızda, Servet Çetin metatars kırığı yaşadığı için sezonu erken kapatması gerekmiş.  Emre Güngör ise sezon boyu adele sakatlığından dolayı doğru dürüst forma giyememiş.  Diğer oyuncular ise herhangi bir sakatlıktan etkilenmiş gözükmüyor.  Onun için milli takım mücadelelerinin oyuncuları sakatlık anlamında etkilemediğini söyleyebiliriz.

Milli Takımda Bulunan Oyuncuların Lig Performanslarında Düşüş Var Mı?

Bunun devamında, analiz ettiğimiz oyuncuların performanslarını dikkate aldık.  Bir önceki sezondan bir sonraki sezona performanslarında düşüş yaşanıp yaşanmadığını anlamak için orta saha ve defans oyuncularında dikkate alınması gereken verilerdeki değişimleri alttaki tablolarda hesapladık.

2007-08 milli takim orta saha performans

Orta saha oyuncularının 2008/09 sezonundaki performanslarında 2007/08 sezonuna göre düşüş yaşandığı söylenemez.  Asistlerde düşüş görüyoruz ancak asist yapmak sırf pası yapan oyuncunun elinde değildir.  Pasları alan oyuncular gol atmıyorlarsa, asistteki düşüş ona da bağlanabilir.   Aksine, değerlendirdiğimiz oyuncuların daha fazla pas dağıttığını ve isabetli pas oranını yükselttiğini görüyoruz, ve dolayısıyla performanslarında kayda değer artış olduğunu gözlemliyoruz.

2007-08 milli takim defans performans

Defans oyuncularının performanslarında da ilerleme olduğu söylenebilir.  İkili mücadelelerde daha az top çalabilmelerine rağmen, ciddi anlamda rakibe çok daha az top kaptırmışlar ve az da olsa, pas çalmalarında yükseliş kaydetmişler.

Özetlersek çokta endişelenecek bir durum olmadığını görüyoruz.  Milli maçlardan dolayı tuttuğumuz takımların oyuncularının daha yorgun olacaklarını düşünsekte, veriler gösteriyor ki o oyuncular bu mücadelelerden etkilenmiyorlar.  Rahat bir nefes alabiliriz.

*Bu analizin tüm verileri Fstats tarafından sunulmuştur.

Etiketler: en , milli futbol takım